Od czego zależą ceny ekogroszku?
Osoby, które planują ogrzewać swój dom ekogroszkiem, często są zaskoczone, widząc, jak duże różnice są pomiędzy jego cenami u poszczególnych dostawców. Skąd one się biorą? Dlaczego różnica może wynosić nawet kilkaset złotych na tonie? Co wpływa na cenę ekogroszku? W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na te pytania. Zapraszamy do lektury!
Jakość ekogroszku
Na cenę ekogroszku ogromny wpływ ma jego jakość. Najczęściej okazuje się, że zakup najtańszego ekogroszku to złudna oszczędność. Tani ekogroszek cechuje się niską kalorycznością. Aby ogrzać dom do pożądanej temperatury, zużywa się go po prostu więcej niż ekogroszku dobrej jakości. Dodatkowo zawiera on więcej popiołu, przez co częściej trzeba oczyszczać nawet najnowocześniejszy kocioł na ekogroszek. Tanie paliwo ma też często skłonność do tworzenia spieków, co przekłada się na mniejszą efektywność spalania i cechuje się wyższą wilgotnością, co z kolei może skutkować szybszym rdzewieniem pieca.
Pora roku
Ekogroszek warto kupować w lecie, gdy zainteresowanie paliwami jest najniższe. Wielu klientów zakupem ekogroszku interesuje się dopiero wtedy, gdy zbliża się sezon grzewczy. Na jesieni i zimą ceny za to paliwo znacząco wzrastają.
W opakowaniu czy luzem?
Przeliczając na tony, tańszy zazwyczaj jest ekogroszek kupowany luzem. Oprócz tego, że trudniej przechowuje się w kotłowni i podaje do kotła, jest on też mniej wydajny niż produkt pakowany w worki. Ekogroszek w workach jest chroniony przed wietrzeniem i wilgocią, dzięki czemu zachowuje swoją kaloryczność na długi czas.
Ceny węgla
Cena ekogroszku jest oczywiście zależna od bieżących cen węgla. Nie zawsze polski opał jest najlepszym wyborem. Czasami warto zdecydować się na ekogroszek syberyjski, bądź importowany z RPA, USA czy Australii.
Stacjonarnie czy online?
Dobrym pomysłem jest też porównanie cen ekogroszku w lokalnym sklepie stacjonarnym oraz sklepach online. Te drugie często oferują podobnej jakości opał, lecz w bardziej konkurencyjnej cenie.